+90 (212) 509 68 68

info@ledpano.com.tr

led screen,led display - eastar
İç ve Dış Cephe Ekran | Led Ekran Çeşitleri


İç Cephe Ekran | Led Ekran Çeşitleriiç mekan led ekran nedir onu açıklığa kavuşturalım. İç mekan led ekran, adından da anlaşılacağı gibi kapalı alanlarda yani daha çok güneş ve yağmur görmeyen alanlarda kullanılan ekranlardır. İç mekan led ekran, kapalı alanda kullanılmak maksadıyla üretildikleri için insan gözünü yormaması, rahatsız etmemesi için ışık gücü düşük olarak üretilirler. İç mekan led ekran, brigthness dediğimiz parlaklık gücü en fazla 2.200 nits gücünde olmalıdır. İç mekan led ekran için en uygun parlaklık gücü 1200- 1500 nits olanlarıdır. Daha parlak olanların ışık gücü düşürülerek ayarlanabilir. İç mekan led ekran, kapalı alanlarda kullanılmak maksadıyla üretildikleri için mask dediğimiz şapkaların altında silikon kaplama bulunmaz. Bu nedenle sudan yağmurdan etkilenirler. Su veya sıvı ile temas etmemelidir. Dış mekan ekranlara göre daha naziktirler. Malzemeler daha ince ve hafif seçilmiştir. Bu nedenle dış mekan led ekranlara göre de fiyatları daha ucuzdur.


İç mekan led ekran dış ortamda kullanılabilir mi? Güneşin yoğun olduğu saatlerde iç mekan led ekran görüntü açısından sönük ve soluk görünür. Güneş altında fark edilebilmesi için minimum 5.000 nits ışık gücüne ihtiyaç vardır. Oysa iç mekan led ekran için en uygun ışık gücü 1200- 1500 nits olmalıdır. Bu dezavantaj televizyonlar içinde geçerlidir. Televizyon ekranını dış ortamda kullanmak isteyen müşterilerimiz gün ışığı altında televizyonlarının görünmediğinden şikayet etmektedirler. Bu doğru bir şikayettir ve dış ortamda günümüze kadar televizyonlardan da netice alınamamıştır. İç mekan led ekran için üretilme amacına göre yani kapalı alanda kullanmanızı öneriyoruz.
İç mekan led ekran nerelerde kullanılmalı? Günümüzde iç mekan led ekran tüm AVM lerde önemli firmaların iç mekanlarında, vitrinlerinde kullanılmaya başladı. Bu ekranlar müşterilerin dikkatini çektiği için satışları arttırmaktadır. İç mekan led ekran firmaların prestij ve imajını yükseltmektedir. İç mekan led ekran vitrinleri daha canlı gösterdiği gibi sergilenen ürünleri da daha ön plana çıkarıyor. Özellikle konfeksiyon işi yapan firmaların çok tercih ettiği ürünlerden bir tanesidir. İç mekan led ekran daha çok yaygınlaşmaya başlayacaktır. Dünya genelinde özellikle uzak doğu ülkelerinde iç ve dış alanların hepsinde ekran kullanılmaya başlanmıştır.Dış Cephe Ekran | Led Ekran ÇeşitleriÖncelikle dış mekan (outdoor) led ekran nedir onu açıklığa kavuşturalım. Dış mekan led ekran, adından da anlaşılacağı gibi açık alanlarda yani daha çok güneş ve yağmur gören alanlarda kullanılan ekranlardır. Dış mekan led ekran, açık alanda kullanılmak maksadıyla üretildikleri için PI 64 şartlarında üretilirler. Işık gücü minimum 5000 nits den başlayacak şekilde üretilirler. Dış mekan led ekran, brigthness dediğimiz parlaklık gücü çok önemlidir. Mümkün olduğunca fazla güçlü olmalıdır. Dış mekan led ekran için en uygun parlaklık gücü 6500 nits olanlarıdır.


Dış mekan led ekran, açık alanlarda kullanılmak maksadıyla üretildikleri için mask dediğimiz şapkaların altında silikon kaplama mutlaka olmalıdır.. Bu nedenle sudan yağmurdan etkilenmezler. Su, yağmur, kar veya sıvı ile temas edebilir. İç mekan ekranlara göre daha sağlamdırlar. Malzemeler daha tok ve ağır seçilmiştir. Bu nedenle dış mekan led ekranlar iç mekan led ekran’a göre de fiyatları daha pahalıdır. Dış mekan led ekran iç ortamda kullanılabilir mi? Kullanılabilir. Işık gücü düşük tutulmalıdır. Bu ışık günü indoor ekran ile aynı seviyeye getirilebilecek şekilde ayarlanabilir. Maksimum 1000 ile 1500 nits arasına indirilebilir. Dış mekan led ekran nerelerde kullanılmalı? Günümüzde dış mekan led ekran birçok AVM lerin dış yüzeyinde kullanılıyor. önemli firmaların duvarlarında kullanılmaya başladı. Bu ekranlar müşterilerin dikkatini çektiği için satışları arttırmaktadır. Dış mekan led ekran firmaların prestij ve imajını yükseltmektedir. Dış mekan led ekran vitrinlerde de kullanılıyor. Dış mekan led ekran ürünleri daha canlı gösterdiği gibi sergilenen ürünleri da daha ön plana çıkarıyor. Özellikle konfeksiyon işi yapan firmaların çok tercih ettiği ürünlerden bir tanesidir. Dış mekan led ekran daha çok yaygınlaşmaya başlayacaktır. Dünya genelinde özellikle uzak doğu ülkelerinde iç ve dış alanların hepsinde ekran kullanılmaya başlanmıştır.


Ülkemizde dış mekan led ekran yaygınlaşıyor. Duvarlarda, binaların çatılarında, cadde ve bulvarlarda çok sık görmeye başladık. Belediyeler tercih etmeye başladı. Dış mekan led ekran artık stadyumlarda da kullanılmaya başladı. Amerikan filmlerinde en çok gördüğümüz ve beğendiğimiz mekânlardan biri Laswegas taki dev ekranlardır. Her yer, duvarlar, binalar dev ekranlarla kaplıdır. Her yer ışıl ışıl ekran doludur. Bu dış mekan ekran, insanları etkilemek amacıyla yapılmış yatırımlardan birisidir. Türkiye maalesef led ekran konusunda teknoloji ve kullanım açısından dünyanın bir çok ülkesinin gerisinde kalmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere oranla daha az led ekran kullanıyoruz. Bunun nedeni özellikle büyükşehirlerde Kentsel Tasarım denilen belediyeye ait birimin vatandaşlara izin konusunda sıkıntı yaşatmasından kaynaklanıyor. Kentsel Tasarım birimi günümüzde sadece led ekranları AVM lerin kullanmasına izin veriyor. Bu anayasanın eşitlik ilkesine tamamen aykırı bir durumdur. Sadece AVM yönetimini ve oradaki büyük şirketleri kollamak amacıyla çıkarılmış bir uygulamadır. AMV dışındaki esnaf ve şirketler reklam ve tanıtımlarını nasıl yapacak? AVM dışındaki bir esnaf aynı teknolojiden neden ve hangi yasaya dayanarak yararlandırılamıyor? Belediyelerimiz teknolojinin gerisinde kaldı. Yasalar günümüzün ihtiyacına göre değiştirilmelidir. Bu konuda davalar açılarak uygulamaların değişmesi sağlanmalıdır. Birilerine özel uygulama yapılamayacağı gösterilmelidir. Biz firma olarak bu konularda da çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Dış mekan led ekran dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşacaktır. Bir zaman sonra tıpkı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de görmeye başlayacağız.
Abdullah ŞEN | Led Ekran Teknolojileri | Profesyonel Led Ekran Sistemleri


© Copyright: 2019 Ledpano LTD. ŞTİ. Tüm Hakları Saklıdır.